www.alternativni - medicine.webgarden.cz

Včelí produkty

 
 
 

  PROPOLIS

 

 

 

               Propolis je léčivou látkou používanou od dob egyptských faraónů. V posledních desetiletích začaly odborníci, ale i laická veřejnost stále více používat propolis k léčení různých onemocnění.

 

                Propolis je přírodní lepkavá pryskyřicová hmota příjemné aromatické vůně a zelenožluté až temně hnědé barvy. Za chladu je propolis tvrdý a křehký, při úlové teplotě se stává měkkým a tvárlivým.  Suroviny na tvorbu propolisu sbírají včely na různých rostlinách (jehličnany, topol, bříza, olše a jiné) vylučujících pryskyřičné látky,které dále obohacují výměšky svých žláz. Propolis slouží včelám na tmelení otvorů a dezinfekci prostoru. Propolisem včely pokrývají (balzamují) vetřelce, které usmrtily v úlu a nemohou je z něho dostat ven. Tím včely zabraňují rozkladu takových vetřelců. Propolis vytvářejí včely společně s medem. Oproti medu je však propolis přítomen na plástvích v daleko menším množství (průměrný včelí roj vytvoří za rok asi jen 300 gramů propolisu). Z toho vyplývá i vzácnost tohoto přírodního produktu.

 

 

 

V posledních letech věnovali biochemici a farmaceuti složení propolisu velkou pozornost. Analýza ukázala,že propolis obsahuje průměrně asi 14,5 % mechanických příměsí, 11 % pylu, 17% včelího vosku, 6 % rostlinných vosků, 10,5 % tříslovin a 41,5 % pryskyřic. Dále v něm byla zjištěna přítomnost železa, mědi, vápníku, hořčíku, zinku, chromu, manganu, křemíku, stroncia a mnoha dalších prvků.

 

               Léčivé působení propolisu na náš organismus je velmi pestré. Zdaleka ne všechny vlastnosti a účinky propolisu jsou již uspokojivě popsány a vysvětleny.

 

 

 

Jednoznačně prokázané jsou účinky :

 
 
 

       baktericidní a bakteriostatické (desinfekční)  - brzdí, ničí a usmrcuje některé bakterie (afta, akné, opary, ekzémy, lišeje atd.)
       anestetické - tlumí citlivost a bolest (bolesti zubů, bolesti hlavy, paradentóza)
       stimulační - povzbuzuje imunobiologicky systém organismu (celková únava a vyčerpanost)
       antitoxické - ruší účinky některých jedů a bakteriálních toxinů
       antivirové - proti některým virům (střevní virózy, chřipky, angíny)
       antimykotický - zastavuje růst a ničí některé plísně (plísně na nohou)
            antiflogistický - protizánětlivý (záněty močových cest, jater, ledvin, plic, nosních dutin, krku atd.)

dermatoplastický - podporuje a urychluje hojení ran
       tlumí účinek škodlivého záření na organismus 

 
 

 

 

Pozor! Na propolis může vznikat přecitlivělost projevující se kožními alergickými reakcemi nebo zažívacími obtížemi. Alergii na propolis můžeme zjistit tak, že potřeme propolisem malou plochu na kůži předloktí.Pokud se na kůži objeví do 24 hodin začervenání nebo jiný projev přecitlivělosti, není vhodné propolis užívat.

 

 

 

Nejčastěji se používá propolis ve formě tinktury, doporučuji tinkturu sehnat přímo od včelaře nebo si ji vyrobit svépomocně.

 

Při vlastní výrobě použijte min. 80 % líh (občas lze koupit v drogerii 80% konzumní líh nebo zkusit sehnat v dobré lékárně, většinou vám neprodají více jak 60% líh.).

 

Návod  na výrobu tinktury naleznete v rubrice výroba léčivých přípravků.

 


 

Včela sbírá propolis (video)

 Med

    Med není jen potravina

V dnešní době je med v našich domácnostech jen, jako občasný doplněk stravy, v jiných zemích je spotřeba medu daleko vyšší. U nás je roční spotřeba vypočítaná jen na 0,5 kg medu na obyvatele. Med není jen lehce vstřebatelný a výživný produkt má i mnoho léčivých vlastností.

Lidové léčitelství využívá medu při chorobách srdce, jater, ledvin dále pak při zánětech horních cest dýchacích a při léčení žaludečních vředů. Další vlastností květového medu je schopnost zmenšovat problémy spojené s alergiemi. Podle amerických autorů (Javis, Peterson) je tato schopnost způsobená přítomností pylových a prachových zrnek z terénu, kde byl med sbírán. Nejsilnější působnost má med, který nebyl filtrován ani jinak čištěn a pochází z oblasti v niž žije nemocný  alergik.  Je vhodné preventivně také asi před tzv. pylovou sezónou užívat dvě kávové lžičky dva až třikrát týdně.

 

Dobré zkušenosti jsou při léčení anemií u dětí i dospělých po delším užívání se zvýšila hladina hemoglobinu.  Při nemocech z prochlazení máme vyzkoušený čaj z květu bezu a květu lípy oslazený medem, ovšem je nutno tento čaj pít dvakrát až třikrát denně co nejteplejší. Účinky lipového čaje lze zvýšit přidáním lipového medu, tento čaj likviduje bakterie na sliznicích dechových orgánů a současně vede ke zvýšené potivosti.

Med lze použít s velmi dobrými výsledky drobné hnisavé rány a popáleniny. Vhodná je kombinace šípkového čaje s medem u onemocnění ledvin a močových cest.

Další výhodou medu je, že ho lze použít jako nosiče a zároveň konzervanta  přidaných léčivých ingrediencí (např. včelího pylu, propolisu, léčivých rostlin, ovoce, ořechů atd.).

Čínská medicína před 5000 roku n.l. v knize Nuci-King (Kniha lékařství) připisovala žen-šenovému kořenu s medem léčivou moc. Číňané a jiné národy Dálného východu ho používají ještě dnes jako léčivo na nemoci a prostředek na prodloužení lidského života.


Sklenice medu

 

Indická (Tibetská) ájurvéda doporučuje med na dobrý trávicí oheň (dobré trávení), ale zároveň varuje, že pokud se použije  přehřátý působí zcela opačně.

Z našich zkušeností se velmi dobře osvědčil čerstvý nastrouhaný zázvor naložený v medu při bolestech v krku (angína). Zázvor s medem je vhodné užívat v zimních měsících, protože zahřívá celý organismus.

Med působí jako rychlý zdroj energie při únavě a stavech vyčerpaní. U starších lidí opravdu med dělá divy. Poznal jsem jednu starou paní, která měla přes osmdesát let a spotřebovala ročně několik kilogramů medu. Tato stará paní ve svém věku se starala o velkou zahradu se včelínem a ještě si sama poryla políčko na brambory (chytala i roje včel!).

Občas se objeví v mediích zpráva, že při konzumaci medu je zvýšená kazivost chrupu. Studiem účinků rafinovaného cukru a medu na ústní bakterie a postup kazivosti chrupu u Eskymáků, bylo shledáno, že ve skupině živených medem zůstal bez vad prakticky 100% chrupu, kdežto ve skupině živených rafinovaným cukrem se objevil počátek kazivosti v 72% (med obsahuje i stopové množství fluoru).

Pokud se med nahradí za cukr, tak se sníží únava, vyčerpanost i kazivost chrupu, zvláště u dětí a starých lidí.

Při poruchách trávení doprovázenými nadýmáním a průjmem se velice dobře osvědčil jablečný mošt se lžící medu. Po dvou měsíčním užívání zmizí zápach stolice i střevních plynů odstraněním hnilobných a kvasných mikrobů v zažívacím traktu.

Med má uplatnění i v kosmetice, kde je součástí krémů na pleť, také se doporučují tkz. medové koupele. Návod na tuto koupel je jednoduchý, rozpustíme ve vaně asi ¼ kg medu ve vlažné vodě, tato koupel má preventivní účinek na kůži celého těla.

Z dalších receptů na očistu (detoxikaci) jater se doporučuje po dobu několika měsíců užívat na lačno po ránu dvě lžíce kvalitního olivového oleje, jednu lžíci čerstvé citronové šťávy a jednu lžíci medu.

Na prevenci a posílení organismu je nejlépe konzumovat med v malých dávkách pravidelně každý den 1 polévkovou lžíci pro dospělého člověka (nejlépe rozpustit ve vlažné vodě). Je zjištěno, že pravidelná konzumace medu v malých dávkách má větší léčivý účinek než jednorázové podání.

Rozpouštění zkrystalizovaného medu nedoporučujeme  z  důvodu snižování kvality, za přijatelné považujeme rozpouštění jednou při maximální teplotě 45°C (nepoužívat k rozpouštění mikrovlnné trouby). Komu nevyhovuje zkrystalizovaný med, tak mu doporučujeme koupit pastovaný (krémovitý), je to vlastně ušlehaný med, který nemění svou konzistenci a je vždy lehce roztíratelný. Aby si med uchoval svoji kvalitu co nejdéle má se skladovat do teploty 20°C a v temnu.

Nabídka medu v obchodech je široká  i co se týče druhového zastoupení, ale kvalita je velmi špatná. Levná cena a podezřele nadměrná tekutost nenaznačuje nic dobrého, do evropských medů se přidávají medy z tropů (chudáci alergici), takže koupená sklenice může obsahovat med, až ze tří států. Znehodnocení medu dochází při jeho ultra jemné filtraci (jsou odstraněny i prospěšné látky), přehřátí, kde dochází ke zvýšení HMF. U některých prodávaných medů v supermarketech bylo zjištěno falšování medu obilnými sirupy, barvivy a některé dokonce obsahovaly i insekticidy.

Doporučujeme nákup našeho českého medu přímo od včelaře.  Za hranicemi našeho státu je náš med vysoko ceněn díky své kvalitě a  proto važme si tohoto daru přírody.
 


Kralovna slunce

 

Nový příspěvek

Bee-Pollen-Propolis1

 
© 2011 Alernativní medicína J.H