www.alternativni - medicine.webgarden.cz

Včelí produkty

 
 
 

  PROPOLIS

 

 

 

               Propolis je léčivou látkou používanou od dob egyptských faraónů. V posledních desetiletích začaly odborníci, ale i laická veřejnost stále více používat propolis k léčení různých onemocnění.

 

                Propolis je přírodní lepkavá pryskyřicová hmota příjemné aromatické vůně a zelenožluté až temně hnědé barvy. Za chladu je propolis tvrdý a křehký, při úlové teplotě se stává měkkým a tvárlivým.  Suroviny na tvorbu propolisu sbírají včely na různých rostlinách (jehličnany, topol, bříza, olše a jiné) vylučujících pryskyřičné látky,které dále obohacují výměšky svých žláz. Propolis slouží včelám na tmelení otvorů a dezinfekci prostoru. Propolisem včely pokrývají (balzamují) vetřelce, které usmrtily v úlu a nemohou je z něho dostat ven. Tím včely zabraňují rozkladu takových vetřelců. Propolis vytvářejí včely společně s medem. Oproti medu je však propolis přítomen na plástvích v daleko menším množství (průměrný včelí roj vytvoří za rok asi jen 300 gramů propolisu). Z toho vyplývá i vzácnost tohoto přírodního produktu.

 

 

 

V posledních letech věnovali biochemici a farmaceuti složení propolisu velkou pozornost. Analýza ukázala,že propolis obsahuje průměrně asi 14,5 % mechanických příměsí, 11 % pylu, 17% včelího vosku, 6 % rostlinných vosků, 10,5 % tříslovin a 41,5 % pryskyřic. Dále v něm byla zjištěna přítomnost železa, mědi, vápníku, hořčíku, zinku, chromu, manganu, křemíku, stroncia a mnoha dalších prvků.

 

               Léčivé působení propolisu na náš organismus je velmi pestré. Zdaleka ne všechny vlastnosti a účinky propolisu jsou již uspokojivě popsány a vysvětleny.

 

 

 

Jednoznačně prokázané jsou účinky :

 
 
 

       baktericidní a bakteriostatické (desinfekční)  - brzdí, ničí a usmrcuje některé bakterie (afta, akné, opary, ekzémy, lišeje atd.)
       anestetické - tlumí citlivost a bolest (bolesti zubů, bolesti hlavy, paradentóza)
       stimulační - povzbuzuje imunobiologicky systém organismu (celková únava a vyčerpanost)
       antitoxické - ruší účinky některých jedů a bakteriálních toxinů
       antivirové - proti některým virům (střevní virózy, chřipky, angíny)
       antimykotický - zastavuje růst a ničí některé plísně (plísně na nohou)
            antiflogistický - protizánětlivý (záněty močových cest, jater, ledvin, plic, nosních dutin, krku atd.)

dermatoplastický - podporuje a urychluje hojení ran
       tlumí účinek škodlivého záření na organismus 

 
 

 

 

Pozor! Na propolis může vznikat přecitlivělost projevující se kožními alergickými reakcemi nebo zažívacími obtížemi. Alergii na propolis můžeme zjistit tak, že potřeme propolisem malou plochu na kůži předloktí.Pokud se na kůži objeví do 24 hodin začervenání nebo jiný projev přecitlivělosti, není vhodné propolis užívat.

 

 

 

Nejčastěji se používá propolis ve formě tinktury, doporučuji tinkturu sehnat přímo od včelaře nebo si ji vyrobit svépomocně.

 

Při vlastní výrobě použijte min. 80 % líh (občas lze koupit v drogerii 80% konzumní líh nebo zkusit sehnat v dobré lékárně, většinou vám neprodají více jak 60% líh.).

 

Návod  na výrobu tinktury naleznete v rubrice výroba léčivých přípravků.

 


 

Včela sbírá propolis (video)

 


 

 


Kralovna slunce

 

Nový příspěvek

Bee-Pollen-Propolis1

 
© 2011 Alernativní medicína J.H