www.alternativni - medicine.webgarden.cz

Vonné tyčinky

 Vonné tyčinky

Vonné tyčinky se k nám dovážejí hlavně z Indie, které koupíte skoro všude dále pak z Nepálu (Tibet) a nakonec z Japonska.
Zpracování, kvalita a vůně tyčinek jsou dosti rozdílná asi nejhůře jsou na tom levné tyčinky z Indie až na několik vyjímek (např.značka Shrinivas).
Levné Indické tyčinky jsou uměle (synteticky) parfemované.

 Indické tyčinky


Indie je bájnou zemí vůní, je pravlastí vonných tyčinek (agarbatti) a zároveň také jejich největším vývozcem. Pálení kuřidel, vonných tyčinek a vonných olejů má v Indii starobylou a bohatou tradici. Výroba indických vonných tyčinek a kuřidel pro vykuřování vychází z posvátných hinduistických védských textů. V indické tradici je vonný kouř považován za potravu bohů, pro trojici základních hinduistických bohů (Brahma - stvořitel, Višnu - udržovatel a Shiva - ukončovatel) jsou přinášeny oběti v podobě voňavého kouře i několikrát denně. Kromě uctívání se vykuřování používá při nejrůznějších náboženských obřadech, rituálech a také při spalování zesnulých, kdy se věří, že vůně provází duši člověka do Nirvány a také tiší žal pozůstalých. V dnešní době jsou však vonné tyčinky v Indii, stejně jako v mnoha jiných nejen východních zemích, používány i pro provonění ovzduší a zpříjemnění atmosféry. Indie je bájnou zemí mnoha vůní, od Himalájí až po nejníže položená místa, pro růst nejrozmanitějších vonných dřevin a bylin jsou v Indii ty nejoptimálnější podmínky.


  
                                                         

                                                                     Kvalitní značka je například Shrinivas


                                                                                Japonské tyčinky

Tradice vykuřování a výroba vonných tyčinek v Japonsku sahá daleko do historie této překrásné země. Po dlouhá staletí byla tato tradice pěstěna jak buddhistickými mnichy, kteří používali vykuřování pro prohloubení meditace a pročištění mysli, tak odborníky pro pěstování a zušlechťování vůní, které potěší smysly člověka. Po celá staletí přiváželi obchodníci po hedvábné stezce vykuřovadla a různé ingredience z dalekých krajin a přispívali tak ke vzniku vytříbených, čistých vůní, které jsou pro japonské vonné tyčinky tolik typické. Výroba vonných tyčinek je v Japonsku nejvyšším uměním, které je praktikováno v duchu nejvyšší pěčlivosti, soustředění a zbožnosti. Typickým představitelem takového výrobce vonných tyčinek je firma Nippon Kodo, která se z 50 % podílí na celkové produkci vonných tyčinek v Japonsku. Jsme potěšeni, že máme na tuto značku japonských tyčinek od roku 1996 výhradní zastoupení pro Českou republiku a Slovensko. Vonné tyčinky, které probouzí smysly člověka, vonné tyčinky které pročišťují mysl, ducha i duši, vonné tyčinky, jejichž jednoduchá krása je předzvěstí úžasného zážitku.


Tibetské tyčinky


Tibet je hornatou zemí s drsnými přírodními podmínkami, převážná část území Tibetu se nachází na Tibetské náhorní plošině, kde průměrná nadmořská výška dosahuje okolo 4 900 m n. m. Na zdánlivě neúrodných svazích hor a podhůří však rostou byliny a dřeviny s velkým léčebným potenciálem. Byliny jsou pečlivě sbírány a podle starodávných ayurvedických receptur rolovány do podoby vonných provázků (dhupaya) nebo vonných tyčinek. Tibetské a nepálské vonné tyčinky jsou od indických nebo japonských tyčinek velmi odlišné, mají hrubou strukturu, větší tloušťku, při pálení se můžeme setkat se silnou kořeněnou zemitou vůní, připomínající drsný vysokohorský život. Kvůli situaci panující v Tibetu, jsou veškeré tibetské tyčinky vyráběny tibetskými uprchlíky především v Nepálu nebo Indii, ze směsi bylin a dřev, bez použití jakýchkoliv chemických přísad. Tibetské tyčinky tak mají vynikající pročištující účinky a vysoký aromaterapeutický potenciál. Inhalace vůní tibetských tyčinek pozitivně působí na celou řadu tělesných i duševních obtíží.  Je k dispozici téměř 100 druhů tibetských vonných tyčinek, pro meditaci, harmonizaci, zklidnění i pro léčebné použití.                                                     Stojánky na vonné tyčinky


 
© 2011 Alernativní medicína J.H