www.alternativni - medicine.webgarden.cz

Výroba léčivých přípravků

Zde najdete základní a také speciální návody na výrobu léčivých přípravků (tinktury, masti, šťávy atd.).

                                                                                                     ZÁKLADNÍ RECEPTY

 

TINKTURA (z čerstvých rostlin) : 1 díl byliny zalijeme 5 díly čistého lihu nejlépe 60 % (např. 100g byliny na 500g lihu).Luhujeme 14 dní a během luhování každý den protřepáváme a potom přefiltrujeme přes papírový filtr.                                                          

Skladování: Skladujeme v ledničce a použitelnost tinktury je min. 2 roky.

 Vhodné byliny na tinktury : Kozlík, Echinacea, Šalvěj, Konopí, Máta, Lichořeřišnice, Rakytník, Tužebník atd.

Tabulka na ředění líhu zde :   Tabulka ředění líhu.pdf


MAST : 100g vazelíny (bílé,žluté) rozpustíme ve vodní lázni, potom přidáme jemně nadrcené byliny a necháme stát do druhého dne.Další den znovu rozpustíme a přecedíme přes papírový filtr (gázu).

Nalijeme tekutou mast do kelímků a dáme do ledničky.

Skladování : Skladujeme v ledničce a použitelnost masti je min. 1 rok.


                                                                                                     SPECIÁLNÍ RECEPTY

 

KOZLÍKOVÁ TINKTURA :  Čerstvý kořen umyjeme pod tekoucí vodou a potom ho nakrájíme nadrobno a zalijeme 60 % lihem (80g kořene + 250g lihu).Luhujeme 14 dní a každý den protřepáváme, potom přefiltrujeme přes papírový filtr a můžeme užívat.Kozlík lékařský roste i divoce u potoků, kořen sbíráme nejlépe na podzim (jaro).

Použití : Nervová soustava, trávení, spánek.

Dávkování : 10-20 kapek do vody 

             Kozlík lékařský  PROPOLISOVÁ TINKTURA : 100g jemně nadrceného propolisu zalijeme 0,5l lihu (80-96%).

Luhujeme 14 dní a každý den alespoň 1 minutu protřepáváme, potom přefiltrujeme přes papírový filtr.Tinkturu nalijeme do malých tmavých skleniček  a uskladníme v ledničce.Použitelnost tinktury je až 5 roků.

Upozornění : Slabší líh nedoporučuju použít z důvodu horší kvality výchozí tinktury !

Tinktura se musí ředit !

Před použitím tinktury se přesvědčíme zda nejsme alergičtí (Test =potřeme si tinkturou zápěstí a pokud se neobjeví pupínky nebo zčervenání pokožky jsme v pořádku)

Použití : Chřipka, nachlazení,zuby, vředy, popáleniny, odřeniny atd.

Dávkování : 15-25 kapek do vodyKONOPNÁ TINKTURA : 13g sušených konopných palic nadrobno nadrtíme a zalijeme 250 ml lihu (96%). Luhujeme 14 dní a každý den protřepáváme, potom přefiltrujeme přes papírový filtr a skladujeme v lednici.

Použití : více Informací  najdete v rubrice léčivé konopí

Dávkování : v průměru 10-15 kapekŠVÉDSKÉ KAPKY (Schwedenbitter) : Po sametové revoluci se ze švédských kapek stali kapky na všechno a byly věčně vyprodané.

Kapky skvěle zabírají na žaludeční problémy a lze je aplikovat ve formě obkladů.

V lékárnách se kapky prodávají od různých značek, ale kvalita je dosti rozdílná (rozdílné složení bylin).

Doporučuji koupit v lékárně sypanou směs švédských kapek (od Dr.Theiss) a vyrobit si kapky doma (návod je uvnitř), při výrobě nutno použít silnější 70% líh (L.Klouda).Kvalita vámi vyrobených kapek se nedá srovnat s kupovanými !

Použití : Žaludeční problémy (bolesti břicha, nadýmaní, plyny).

Dávkování :  5-15 kapek do vody

Vnější použití (obklady) : Na močte např. kus vaty do vlažné vody, vymačkejte přebytečnou vodu a nakapejte kapky, přiložte na bolavé místo (břicho, koleno atd.) a nechte co nejdéle působit.

Pokud máte citlivou pokožku namažte si před použitím obkladu místo aplikace krémem.

                                                                           PROPOLISOVÁ MAST : 100g lékařské vazelíny rozpustíme ve vodní lázni a po rozpuštění přidáme 5-10 ml propolisové tinktury.Vazelínu s propolisem mícháme tak dlouho až se odpaří líh, potom dáme do kelímků a uskladníme v lednici.

Další možnost je použití propolisu v oleji : Na 50 ml oleje (za studena lisovaný např.sezamový, olivový, konopný olej) se přidá 5-10 % propolisové tinktury (2,5-5 ml tinktury). Pokud budete používat na revma atd., dopuručuji olej sezamový, který má vlastnosti zahřívajicí. Před použitím protřepejte, protože propolis se usazuje u dna skleničky.

Pokud chceme vyrobit silnější mast, tak použijeme speciálně vyrobenou tinkturu na mast (Luhovaný propolis je zalit lihem jen po výšku 1:1).

Použití : Špatně hojící se rány, popáleniny, akné, mast po holení, mast na revma atd.

                                                                                   BEZINKOVÁ ŠŤÁVA
:  Cca 17 stopek bezinek (plodů), 2,5 l vody, 0,5kg hnědého cukru, 0,5 l vodky (lepší je slivovice 55%), z tohoto množství surovin se připraví cca 3,5 l šťávy.

Postup : 1) Do smaltovaného hrnce (5L) se odstopkují bezové kuličky, bezinky propláchneme vodou.

                2) Bezinky zalijeme vodou a dáme na sporák.

                3) Vaříme na mírném ohni 10 minut.

                4) Po uvaření vybereme bezinky a vyhodíme je.

                5) Necháme cca 45 minut vychladnout.

                6) Rozpustíme cukr a přidáme vodku (slivovici).

                7) Šťávu slijeme přes cedník do sklenic a uložíme do lednice.

Použití : Na krvetvorbu, pročištění cév, na kloubní a žaludeční problémy, nervové obtíže

Dávkování :  1 Polev.lžíce do čaje nebo vody

Dodatek : Recept je podle L. Kloudy a je  velmi jednoduchý. Skladovatelnost šťávy je max. 1 rok.

Skvělá prevence a šťávu mohou užívat i větší děti.   

                                                                      


KONOPNÁ MAST :  0,5kg žluté vazelíny, 300ml(hrnek) sušených konopných palic a listí (2 : 1), 50g včelího vosku, 7 kelímků(masťovek 100ml),smaltovaný pekáč

Postup : 1) Rozpustíme vazelínu v pekáči (v troubě)

                2) Po rozpuštění  nadrobíme konopí do vazelíny a dáme do trouby (Přikryjeme druhým dílem pekáče kvůli smradu)

                3) Pečeme 3 hodiny při 105-125 °C

                4) Potom vypneme troubu a necháme stát 24 hodin

                5) Na druhý den opět zapneme troubu na 105-125 °C a pečeme opět 3 hodiny

               6) Po upečení přecedíme přes tkaninu(oddělíme rostlinu od masti) a necháme opět 24 hodin stát

                7) Další den mast už jen rozpustíme a vlijeme rozpuštění včelí vosk (promícháme)

                8) Mast naléváme šufanem do kelímků

                9) Mast uchováme v lednici a použitelnost je min. 6 měsíců  

Použití : informace v rubrice léčivé konopí !

Dodatek : Včelí vosk můžete vynechat.Opravdu skvělá mast s širokým použitím. 


 


 

ÚSTNÍ VODA :

Většině lidí se několikráte do roka vyskytne v ústní dutině nějaký ten nepříjemný bolák (afty), nebo se jim vyrazí na rtu o nic méně bolestivý opar. Mnoho z nás také válčí s krvácením dásní, začínající paradentózou a různými oděrkami v ústní dutině. Farmaceutické firmy produkují mnoho přípravků, povětšinou za „nekřesťanské“ ceny, jejichž účinek není nijak oslňující a mnohdy vyvolají u pacienta nežádoucí alergickou reakci. I zde nám může pomoci, u nás bohužel i pro léčebné účely zakázaná, léčivá bylina Cannabis Sativa. Jak již určitě víte, je konopí v různých kulturách k těmto účelům používáno již od pradávna. Jeho analgetické (protibolestivé) a antiseptické (protibakteriální) účinky, nám mohou pomoci i při hojení nežádoucích infekcí a zánětů v ústní dutině. Stačí si pouze zahrát na lékárníky a vyrobit si ústní vodu, jejíž příprava není nikterak složitá a zvládne ji každý, kdo bude mít zájem.

obrazek konopnych palicKonopí však není jedinou aktivní složkou v této tinktuře. Neméně významný je i hřebíček (Eugenia caryophyllata Thunb), který se v našich končinách používá většinou v kuchyni jako koření. Kdo by si v zimních měsících nesvařil víno s hřebíčkem a skořicí, že? Ten obsahuje hřebíčkovou silici „eugenol“, používanou v lékařství, konkrétně zubním i kožním velice hojně a naštěstí legálně. Mimo jiné je hřebíčku přisuzován účinek afrodisiakální.

Ingredience :

225 ml čistého potravinářského lihu(60%)

3 g nasušených samičích vrcholků plodů konopí (kvalitní palice)

35 kusů hřebíčku

Postup:

Do vymyté uzavíratelné nádoby - já jsem použil sklenici od dětské přesnídávky - nadrolíte paličky konopí. Mělo by se jednat o kvalitní surovinu, protože jen z kvalitních ingrediencí je možno připravit kvalitní léčivo. V hmoždíři nahrubo rozdrťte hřebíček. Ten by neměl mít černou barvu, ta je znakem stáří ingredience a ukazuje nám malý obsah silice eugenol. Měl by být hnědý se světlejší „čepičkou“. Nadrcený jej přidáme do nádoby a vše zalijeme lihem. Nádobu uzavřeme, pořádně protřepeme a postavíme luhovat do tmy (třeba do spíže). Několikrát za den nádobou přetřepáváme. Tinktura je použitelná asi po čtrnácti dnech, ale nejlépe je počkat tak měsíc. Pak si připravíme čistou lahvičku a obsah přes sítko přecedíme.

Použití :

Při oparech se doporučuje potírat postižené místo několikrát za den koncentrovanou tinkturou a po jejím zaschnutí přetřít lokalitu konopnou mastí. Pokud konopnou mast nemáte, nevadí. Urychlí však dobu hojení. Opar po ošetření tinkturou velice rychle zaschne a není zdaleka tak bolestivý. Při aftech, krvácení dásní a odřeninách v ústní dutině je dobré vytvořit si roztok z 1 dl čisté vody a 25-30 kapek tinktury. Tímto pak několikrát za den vypláchnout ústa.

Je velice smutné, že naši politici stále zastávají konzervativní stanovisko vůči dekriminalizaci konopí pro zdravotní účely a potažmo i legalizaci úplné. Je to do jisté míry pochopitelné. Marihuana se nehodí do kapitalismu, protože je účinná a není nákladná na vypěstování. Kdo by si pak kupoval drahé farmaceutické preparáty a léčiva, když by je mohl nahradit a skoro zdarma. Zeptejme se našich důchodců kolik peněz měsíčně vydají za léky. Podívejme se v lékárně, kolik stojí obyčejná mast na bolavé klouby nebo protirevmatická koupel. Mám dojem, že nejde ani tak o kriminalizaci konopí z důvodu jeho psycho-aktivních účinků, ale o loby farmaceutických firem, kterým by tolerance ke konopí ubrala finance z bankovních účtů. Naši zákonodárci jsou laxní, oni na ty léky přece mají!

Zdroj : http://www.bushka.cz/archiv/ustnivoda.html

 


                                            OLEJ NA MASÍROVÁNÍ (Revma,prohřátí)

  Do 50 ml oleje zastudena lisovaného (Sezamový, Olivový) přidáme 20 kapek těchto eterických  olejů (Smrk, Borovice, Rozmarýn, Jalovec).Z každého oleje po 5 kapkách.Oleje doporučuji jen 100% čistě přírodní (např. od f.SALUS).Možno použít i jedlový olej.
Použití : Klouby, páteř
Jemně v masírujeme po dobu 5-10 minut.


   
 
© 2011 Alernativní medicína J.H