www.alternativni - medicine.webgarden.cz

Balená voda

 

Pijete balenou vodu? Dejte si pozor, test odhalil nedovolené látky!

Nakupujete balenou vodu? Asi by vás nenapadlo, že místo "vody, která je plná vitality" dostáváte do těla karcinogenní látky. U dvou značek je dokonce podezření na použití toxické látky! Jaká voda nejvíc propadla? A jak dopadlo testování vody z kohoutku?

Časopis TEST provedl srovnání kvality 18 balených neperlivých vod a pitné vody natočené z kohoutku v pěti městech – Ostravě, Brně, Plzni, Praze a Liberci. Analýzy se zaměřily na mikrobiologickou kvalitu, obsah žádoucích látek i látek, které mohou vodu negativně ovlivnit jako například sodík, fluoridy, sírany, železo.

„Ve výčtu provedených analýz nechybí ani látky zdravotně závažné, jejichž představiteli jsou dusičnany, dusitany, benzo(a)pyren, polycyklické aromatické uhlovodíky, chloroform, arsen, olovo, nikl a další,“ uvádí Ida Rozová, šéfredaktorka časopisu TEST. U balených vod bylo provedeno 64 analýz, u vodovodní vody navíc ještě zkoušky zaměřené na pesticidy.

Čtěte téma: Vodu z vodovodu, prosím! Přinesli vám ji?

Aquila: Láhev plná vitality?

voda

Benzo(a)pyren, prokázaná karcinogenní látka pro člověka, byl na rozdíl od testované pitné vody z kohoutku zjištěn v pramenitých vodách Bonaqua, Aqua Bella, objevil se i ve dvou balených pitných vodách značek S Budget a Tesco Value. V pramenité vodě Aquila aqualinea analýzy odhalily dvě nedovolené cizorodé organické látky – benzo(ghi)perylen (polycyklický aromatický uhlovodík) a chloroform.

Chloroform v pitné vodě z ostravského kohoutku převýšil český limit, je ale hluboko pod požadavkem evropské směrnice. Nadlimitní množství železa obsahovala pitná voda z Plzně.


 

Rajec a Dobrá voda: Podezření na toxickou látku

Ve dvou balených vodách, Rajec (min. trvanlivost 04/2010) a Dobrá voda s deklarací „vhodná pro přípravu kojenecké stravy“ (min. trvanlivost 28.07.10), nebyly nalezeny organotrofní bakterie. „Nulový nález budí podezření, že buď je ve vodě nějaká cizorodá toxická látka, která tyto bakterie usmrcuje, nebo je před stočením používána nějaká nedovolená ‚antimikrobiální‘ úprava,“ dodává Ida Rozová. 

Zdroj : www.vitalia.cz


Příběh balené vody

 
 

 
 

Nenechávejte PET lahve s pitím na slunci

Praha – Klasická plastová lahev může při vysokých teplotách okolního prostředí uvolňovat do nápoje škodlivý antimon. Rakovinotvorný prvek totiž výrobci PET lahví používají jako katalyzátor. Na základě nového zjištění japonských vědců tak může být nebezpečné nechávat v letních měsících lahve s pitím volně položené v autě. Teploty na palubní desce totiž mohou na přímém slunci vystoupat až na 70 stupňů Celsia. Uvolňování antimonu hrozí i při špatném skladování PET lahví v obchodech.

 

Lahve pohozené na zadním sedadle
Lahve pohozené na zadním sedadle
 

Stačí, aby přes sklo v zaparkovaném autě slunce delší dobu svítilo na lahev, a nebezpečné látky se podle nové studie mohou do nápoje lehce dostat. Zvláštní pozor je třeba dávat na džusy nebo limonády kvůli kyselinám a konzervantům, které obsahují. Antimon tělo špatně vylučuje a zvlášť nebezpečný je proto pro malé děti. Pokud takový nápoj pijí dlouhodobě, může se jim prvek v těle hromadit a způsobit zdravotní komplikace.

Obyčejná voda podobné schopnosti nemá, ani ona ale v PET lahvích na slunce nepatří. "Všechny potraviny se mají skladovat tak, jak uvádí výrobce, a pokud nechám PET lahev za oknem auta, tak si vyrábím zdravotně závadnou potravinu," tvrdí expertka na bezpečnost potravin Jana Foltinová.

Podobný účinek jako zaparkovaný automobil mají pro nápoj v PET lahvích také skleněné výlohy obrácené ke slunci. Kromě uvolňování karcinogenní látky zde navíc kvůli dlouhodobému vystavení hrozí množení bakterií. Lahve totiž mohou za výlohami stát i několik měsíců.

Zdroj : http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/132223-nenechavejte-pet-lahve-s-pitim-na-slunci/


 


 

 
© 2011 Alernativní medicína J.H